Start arrow Piłka nożna arrow Z piłkarskich boisk

W Kościanie było nerwowo, żółto i czerwono

Z piłkarskich boisk

07.05.2023. Radio Elka, Marcin Hałusek

(Fot. Łukasz Witkowski)
W dużym osłabieniu kończyła mecz z Nielbą Wągrowiec Obra. W Kościanie było bardzo nerwowo, gospodarze przegrali i mieli wiele pretensji do sędziego. Z cennego zwycięstwa cieszą się w Lesznie, a Korona wróciła do Piasków z punktem. W 5 lidze efektowne zwycięstwa zanotowały: Krobianka i Rawia, a w okręgówce przewagę nad rywalami powiększa Dąbrocznka.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Na takie zwycięstwo piłkarze Polonii Leszno czekali od dawna. W sobotnie popołudnie odprawili z kwitkiem znacznie wyżej notowanego przeciwnika. Już w 7 minucie, po efektownej akcji do bramki Lipna Stęszew trafił Karol Smoła i gospodarze prowadzili 1:0. Goście zrobili całkiem sporo, by wyrównać stan pojedynku, ale podopieczni Karola Misia nie dali się zaskoczyć. W 94 minucie kapitalną akcję przeprowadził Mateusz Klabiński, został sfaulowany w polu karnym, a Kacper Robaczyński zamienił jedenastkę na gola. Polonia wygrała 2:0 i poprawiła swoją sytuację w tabeli 4 ligi. Wyprzedziła między innymi Wartę Międzychód, która była bliska pokonania Korony Piaski. Zespół Michała Roszaka przegrywał już w Międzychodzie 0:2, jednak Jakub Nowak nie zamierzał pogodzić się z porażką. Dwukrotnie: w 70 oraz 75 minucie wpisał się na listę strzelców i uratował punkt dla Korony. Zespół z Piasków zajmuje obecnie ósme miejsce w ligowej stawce.

Pikuje niestety Obra Kościan. Drużyna Krzysztofa Knychały przegrywa ostatnio mecz za mecz, a okoliczności porażki z Nielbą Wągrowiec były wyjątkowe przykre. Kościaniacy prowadzili od 13 minuty po golu Tomasz Marcinkowskiego. Nielba wyrównała tuż przed przerwą, a w drugiej połowie w Kościanie działy się dantejskie sceny. Praca arbitrów pozostawiała
wiele do życzenia. Piłkarzom puszczały nerwy, sędzia pokazywał kartkę za kartką. W zespole Obry ujrzała je chyba większość graczy oraz trener Krzysztof Knychała. Były aż cztery czerwone kartoniki, a mimo to Obra trzymała się dzielnie do 92 minuty. Wtedy Nielba trafiła na 2:1, a po chwili goście strzelili też trzeciego gola. Po tej porażce Obra spadła na trzynaste miejsce w tabeli 4 ligi, jest tuż nad Polonią Leszno, która ma identyczny dorobek punktowy.

W następnej kolejce zespoły z naszego regionu czeka trudne zadanie. Polonia Leszno jedzie do lidera z Czarnkowa, Obra Kościan do Kórnika, a Korona Piaski podejmie drużynę z Gniezna.

IV liga, grupa wielkopolska
Kolejka 27
Polonia 1908 Marcinki Kępno - Kotwica Kórnik 0-1
Mieszko Gniezno - Victoria Skarszew 3-0 (wo)
Obra Kościan - Nielba Wągrowiec 1-3

Ostrovię będzie trudno dogonić, ale o barażach piłkarze z Krobi mogą myśleć bardzo realnie. W świąteczną środę 3 maja po ciekawym, emocjonującym spotkaniu pokonali w derbach Piasta Poniec, a w ostatniej kolejce rozbili Wartę Śrem aż 8:3. Maksymilian Łakomy popisał się dubletem, po golu dołożyli również: Mateusz Górkowski, grający trener Wojciech Bzdęga, Edwin Marchewka, Mateusz Wachowiak, Michał Łysiak i Jakub Borowczyk. Krobianka zajmuje aktualnie pozycję wicelidera i do ekipy z Ostrowa Wielkopolskiego traci 10 punktów.
Strzelecki popis urządzili w ostatni weekend także piłkarze z Rawicza. Dziesiąta w tabeli Rawia nie dała szans piątemu Piastowi Czekanów. Wygrała aż 6:1. Na listę zdobywców bramek wpisali się: Oskar Cierniak, Kamil Cugier, Mateusz Witkowski, Mikołaj Marszałek i Mikołaj Cheba. Jeden gol był trafieniem samobójczym.
Kania Gostyń mogła w ostatni weekend przeskoczyć w tabeli ekipę z Kobylej Góry i awansować na szóste miejsce w tabeli, ale musiała wygrać z Zefką. Mecz jednak nie potoczył się po myśli gostyńskich piłkarzy. Do przerwy przegrywali 0:2 i musieli odrabiać straty. Mieli na szczęście w swoich szeregach Jędrzeja Wosiaka, który zdobył dwie bramki i uratował punkt.

Misja ratowania 5 ligi w Poniecu, jak na razie nie przynosi oczekiwanego efektu. Piast walczy, ale nie wygrywa. W ostatniej kolejce uległ rezerwom KKS Kalisz 1:3 i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

Orzeł Mroczeń GKS Rychtal 1-1

To nie było szczególnie efektowne zwycięstwo lidera grupy 5 wielkopolskiej okręgówki, ale bardzo pewne. Dąbroczanka pokonała ekipę z Pakosławia 2:1. Wynik już w 6 minucie otworzył Fryderyk Kokot, a tuż przed przerwą na 2:0 podwyższył Dominik Snela. Goście odpowiedzieli golem kontaktowym w końcówce, ale nie poszli za ciosem. Drużyna z Pępowa powiększyła przewagę nad piłkarzami z Krzywinia do 9 punktów, bo Promień w ostatniej kolejce zremisował bezbramkowo z Sarnowianką. Na 3 punkty do krzywińskich piłkarzy zbliżyła się Pogoń Śmigiel, która po trafieniach Arkadiusza Dominiaka, Mateusza Boronia oraz Damiana Wieczorka wygrywała już 3:0 z Brenewią, ale ostatecznie po nerwowej końcówce zwyciężyła tylko jednym golem, 3:2. Dwa punkty mniej od Pogoni ma Sparta Miejska Górka, a piąte miejsce ze stratą już 7 „oczek” do Sparty zajmuje Rydzyniak. Stawkę zamykają autsajderzy: Tęcza Osa Osieczna i Pelikan Dębno Polskie.

Korona Wilkowice - Rydzyniak Rydzyna 0-0

W grupie 4 wielkopolskiej okręgówki nie do zatrzymania jest Avia Kamionki, a wśród zespołów liczących się w walce o drugie miejsce jest PKS Racot. W ostatniej kolejce zremisował jednak w Śremie z UKS 1:1 i zajmuje czwartą lokatę w tabeli. Do lidera traci aż 26 punktów, a do trzeciej Polonii Poznań 8. Ligową stawkę zamyka LZS Stare Oborzyska, który rzadko notuje zwycięstwa, tym bardziej warto odnotować jego wygraną z Clescevią 3:2.